O naszym przedszkolu

Historia przedszkola

Rys historyczny Przedszkola Samorządowego w Deszcznie

Paulina Giecewicz

            Historia Przedszkola Samorządowego w Deszcznie zawarta jest w kronikach, dokumentacji i pamięci ludzi z tej miejscowości. Budynek przedszkola pozostał ten sam, ale zmienił się wewnątrz, dzięki przeprowadzonym remontom, modernizacji i wystrojowi.

           Państwowe Przedszkole w Deszcznie rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 1949 roku. Placówką znajdującą się na parterze przedszkola kierowała wychowawczyni mieszkająca na piętrze. Początkowo w budynku przedszkola znajdowały się trzy małe salki, biuro i kuchnia, a także kotłownia i skład opału w piwnicy. Dzieci miały organizowane gry i zabawy oraz zapewnioną opiekę, a śniadanie przynosiły z domu. Pierwsze teoretyczne zmiany przyniósł dopiero rok 1952, kiedy to decyzją Państwowej Rady Narodowej w Gorzowie Wielkopolskim pierwszego października budynek został oficjalnie przeznaczony i dostosowany do potrzeb gminnego przedszkola. Mimo to w przedszkolu cały czas brakowało sprzętu, pomocy dydaktycznych, zabawek czy książeczek. Teren dookoła placówki był nieuporządkowany i nieogrodzony. Pomimo zatrudnionej kucharki i przedszkolnej kuchni, dzieci otrzymywały tylko obiad – śniadania nadal przynosiły z domów. Taki stan rzeczy pociągnął za sobą kolejne zmiany – teoretyczne. 28 marca 1963 roku została powołana przez Wydział Oświaty przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Gorzowie Wielkopolskim komisja kwalifikująca (dzieci do przedszkola). W tymże roku utworzono dwa oddziały w placówce. Mimo tej decyzji budynek przedszkola pozostał zaniedbany, brakowało centralnego ogrzewania, ogrodzenia dziedzińca, sprzętu terenowego, piaskownicy. Dopiero wiosną tego roku, przy współpracy Komitetu Rodzicielskiego i pracowników przedszkola wykonano pierwsze prace gospodarcze na terenie placówki[1].

            Z biegiem lat kwitła współpraca pracowników przedszkola z Komitetem Rodzicielskim, dzięki czemu wykonywano coraz więcej prac gospodarczych i remontowych na terenie placówki. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku pomalowano przedszkolne podłogi, odnowiono ściany wszystkich pomieszczeń, na bieżąco naprawiano zabawki, zbudowano nowe piaskownice. Dodatkowo, od roku szkolnego 1967-1968, organizowano w przedszkolu tak zwany „dziedziniec” dla dzieci do 9 roku życia. Były to wakacyjne zajęcia dla dzieci uprzednio zapisywanych przez rodziców; trwały one od 1 lipca do 25 sierpnia danego roku szkolnego. Wprowadzono również nowe przedszkolne zasady, m. in. wdrożono obowiązek przynoszenia obuwia zmiennego, strojów gimnastycznych, ustalono opiekę dorosłych podczas przyprowadzania i odbierania podopiecznych z przedszkola, a także wprowadzono obowiązek wypełniania Karty Zgłoszenia dziecka do przedszkola[2].

            Lata 70. to kolejne prace modernizacyjne na terenie placówki. Poszerzono plac zabaw, zasiano trawę i ustawiono sprzęt terenowy. Rodzice regularnie przeprowadzili prace naprawcze (domek w ogrodzie zabaw, malowanie sprzętów i przedszkolnych sal, wymiana pieca c. o.). Wprowadzano kolejne innowacje w „życiu” przedszkola: dzieci zaczęły przynosić własne ręczniki oraz fartuszki dla dyżurnych, a dla rodziców zamontowano tzw. „skrzynkę pytań”. Z kolei wrzesień roku 1980 wprowadził istotną zmianę – pojawił się trzeci przedszkolny oddział, którym była grupa sześciolatków prowadzona w wynajętej sali Szkoły Podstawowej w Deszcznie. W tym samym roku przeprowadzono gruntowny remont budynku przedszkolnego: powiększono sale poprzez zlikwidowanie sal działowych. Dzięki temu powstały dwie sale zajęć i jadalnia na parterze, szatnia
w pomieszczeniu piwnicznym i biuro na piętrze. Dodatkowo zlikwidowano schody wejściowe od ulicy i zrobiono bezpieczniejsze wejście od podwórka. Doposażono placówkę w meble i niezbędny sprzęt, a także zainstalowano oświetlenie w piwnicy, wymieniono ujścia kanalizacyjne i rury od centralnego ogrzewania. W czasie wakacji roku 1980 wykonano elewację budynku przedszkola[3].

            Lata 80. w przedszkolu w Deszcznie to ciągłe zmiany w kadrze przedszkola, a także próby doprowadzenia budynku placówki do jak najlepszego stanu technicznego. Regularnie przeprowadzano niezbędne remonty i dokonywano zakupów (m. in.: oszklenie okien w całym budynku, prace naprawcze sanitariatów, powstanie szatni i magazynu spożywczego w piwnicy, naprawa podłogi w jadalni, huśtawek, założenie telefonu, zakupienie wyparzacza do naczyń, naczyń, szaf dla personelu, nowej lodówki, szafek do kuchni, adaptera, założenie kwietników, zamontowanie barierek przed wejściem na teren przedszkola), co było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy rodziców dzieci z pracownikami przedszkola. Do placówki uczęszczało od 53 do 76 dzieci, w związku z tym ilość oddziałów również wahała się od dwóch do trzech (przy czym trzeci oddział znajdował się w wypożyczanej sali w Szkole Podstawowej w Deszcznie)[4].

            Rok szkolny 1990-1991 przyniósł duże zmiany. Liczba dzieci uczęszczających do przedszkola gwałtownie spadła do 46, zmieniono też czas pracy przedszkola (od godz. 7.00 do godz. 16.00). Wprowadzono zajęcia z religii. W tymże roku przedszkole przeszło pod zarząd Samorządu Gminnego w Deszcznie. Odbyło się zebranie rodziców z wójtem gminy i lustracja placówki, zakończona oceną pozytywną. W roku szkolnym (1991-1992) po raz kolejny znacząco zmniejszyła się liczba dzieci uczęszczających do przedszkola (34). W związku z tym nastąpiła przymusowa redukcja etatów – nauczycielki zostały zwolnione bądź oddelegowane do pracy w Szkole Podstawowej w Deszcznie. Jedna z przedszkolnych sal udostępniona została grupie „0” ze szkoły w Deszcznie; z kolei przedszkolne dzieci sześcioletnie uczestniczyły w zajęciach grupy „0” szkolnej. Grupy „0” zostały przejęte wraz z nauczycielami przez Samorząd Gminny z dniem 1 stycznia 1992 roku. Z kolei 1 lipca 1992 roku rozpoczęto kapitalny remont budynku przedszkolnego. W ramach tego remontu wykonano wymianę c. o. z tradycyjnego na olejowe, przystosowanie pomieszczeń w piwnicy na pojemniki z olejem opałowym, zrobienie kotłowni na piec olejowy, wymieniono kanalizację, odnowiono wszystkie ściany w pomieszczeniach, przystosowano piętro budynku do otworzenia trzeciego oddziału, wymieniono wszystkie sanitariaty[5].

            W roku szkolnym 1992-1993 do przedszkola w Deszcznie uczęszczało 74 dzieci, podzielonych na 3 grupy przedszkolne. Zatrudniono pomoc wychowawcy do najmłodszej grupy 3-4-latków. Rozpoczęto współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który finansował żywienie dzieci z rodzin najuboższych. W tym roku szkolnym ogrodzono plac zabaw i wykonano dodatkową piaskownicę, a także naprawiono dotychczasowy sprzęt i ławki. W kolejnym roku szkolnym – 1993-1994 – ilość dzieci w przedszkolu nieznacznie zmniejszyła się (67). Na podwórzu ułożono kostkę brukową na wjeździe do przedszkola. W roku szkolnym 1994-1995 do placówki uczęszczało 80 dzieci. Wprowadzono opłatę stałą na utrzymanie przedszkola (wynosiła ona 150 tys. zł). Hasłem tego roku szkolnego było „Chronimy środowisko naturalne”. Rok szkolny 1995-1996 przyniósł pewne zmiany – w przedszkolu wprowadzono obowiązkowe nauczanie języka angielskiego. Do placówki uczęszczało 76 dzieci, a opłata stała po denominacji wynosiła 35zł i 5zł. Wykonano wymiany rynien na budynku, remont tarasu oraz toalety w pokoju socjalnym pracowników[6].

            W kolejnym roku szkolnym, 1996-1997, do przedszkola uczęszczało 86 dzieci. Wprowadzono profil plastyczny przedszkola i zadania: „Dziecko w świecie przyrody – sprzątamy świat” oraz „Mali artyści – kierowanie twórczością plastyczną dziecka”. Do zwyczajów przedszkolnych weszło obchodzenie urodzin lub imienin dzieci. Urządzono plac zabaw dla młodszych wychowanków, wymieniono drzwi wejściowe i okna w jadalni oraz wykonano komin do pieca c. o. W roku szkolnym 1997-1998 do placówki uczęszczało 82 dzieci. Zorganizowano aukcję prac plastycznych, a dochód został przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych. Zakupiono też nowe dywany do sal, wykonywano bieżące prace naprawcze, doposażono sale w pomoce dydaktyczne i zabawki. W roku 1998 nastąpiła oficjalna zmiana nazwy przedszkola – z Przedszkola Gminnego na Przedszkole Samorządowe w Deszcznie. Kolejny rok szkolny, 1998-1999, upłynął pod hasłami: „Bezpieczny świat wokół nas” oraz „Współpraca ze środowiskiem społecznym i przyrodniczym”. Do przedszkola uczęszczało 83 dzieci. Dokończono prace remontowe pomieszczeń piwnicznych, pracowni plastycznej, izolację ścian zewnętrznych budynku i parking. W tym roku szkolnym przedszkole obchodziło Jubileusz 50-lecia istnienia. Kolejny rok szkolny, czyli 1999/2000 upłynął spokojnie – do placówki uczęszczało 87 dzieci[7].

            W roku szkolnym 2000/2001 do przedszkola chodziło 75 dzieci. W tymże roku nauczycielki nadal skupiały się mocno na rozwijaniu plastycznych talentów swoich podopiecznych. Prócz tego placówka nawiązała współpracę z Przedszkolem Miejskim nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim. Rok 2000 był rokiem przełomowym dla przedszkola w Deszcznie z powodu kłopotów finansowych gminy – brakowało funduszy na utrzymanie tego miejsca. Pojawił się pomysł przejęcia placówki przez właściciela prywatnego przedszkola „Chatka Kubusia Puchatka” w Gorzowie. Pomysł ten został bardzo negatywnie odebrany przez pracowników przedszkola w Deszcznie i rodziców dzieci do niego uczęszczających; przedszkole zostało „pod opieką” gminy[8].

            W kolejnych latach placówka borykała się ze sporymi problemami finansowymi. Przedszkole nadal istniało, ale brakowało pieniędzy na remonty. Mimo to fakt ten nie zniechęcał nauczycielek do pracy, wręcz przeciwnie – dzieci brały udział w ogromnej ilości konkursów (szczególnie plastycznych) oraz zorganizowanych akcji. W roku szkolnym 2001/2002 podopieczni przedszkola w Deszcznie osiągnęli sukcesy w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Placówka zorganizowała też akcję pt. „Dzieci dzieciom” – polegała ona na zbiórce zabawek i przekazaniu ich chorym dzieciom przychodzącym do gminnego ośrodka zdrowia. Z kolei w roku szkolnym 2002/2003 przedszkolaki z Deszczna zajęły wysokie miejsca w Miejskim Konkursie Plastycznym „W bajkowym podwodnym świecie”. W latach szkolnych 2004/2005 i 2005/2006 dzieci zorganizowały zbiórki maskotek w grudniowym okresie przedświątecznym, dzięki czemu przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Prócz tego podopieczni placówki brali udział w takich konkursach, jak „Zdrowy przedszkolak”, Powiatowy Festiwal Piosenki „O uśmiech krasnala”, konkursy plastyczne: „Moja kartka świąteczna”, „Palma wielkanocna”, „Dni europejskie z Atutem”, „Radosne dzieciństwo”[9].

Tabela 1.

Ilość dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego w Deszcznie w latach 2001-2008

Rok szkolny

Ilość dzieci w placówce

2001/2002

68

2002/2003

70

2003/2004

71

2004/2005

67

2005/2006

81

2006/2007

81

2007/2008

76

Źródło: Opracowanie własne na podstawie archiwalnych dzienników grup przedszkolnych.

            W roku szkolnym 2007/2008 przedszkole w Deszcznie rozpoczęło działanie o profilu ekologicznym. Zaliczyć do tego można między innymi udział w ogólnopolskim Programie ekozespołów, a także w akcji „Zbieramy baterie”, zorganizowanej przez Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach logopedycznych „Logobajki”. Latem 2008 roku wykonano pierwsze poważne remonty po kilku latach braku funduszy na takie cele. Odremontowano kuchnię i zmywalnię naczyń, a także sypialnię i łazienkę najmłodszej grupy. Rozebrano stary plac zabaw i wybudowano nowy, ze sprzętami posiadającymi wszystkie niezbędne atesty. W kolejnym roku szkolnym kontynuowano renowację placówki. Całkowicie wyremontowano główną salę grupy I, a także położono nowy dach. Kolejne lata przyniosły placówce dalsze drobne renowacje. Stopniowo, z roku na rok,  remontowano kolejne sale i pomieszczenia, dbano o sprzęt na placu zabaw, bezpieczne ogrodzenie placówki. W przedszkolu utrzymywała się stała liczba dzieci (2008/2009 – 76 dzieci, 2009/2010 – 77) aż do września 2010 roku, kiedy to postanowiono zrezygnować z leżakowania grupy najmłodszej na rzecz utworzenia czwartego przedszkolnego oddziału. W tym roku szkolnym do placówki przyjęto aż 101 dzieci. Od tego roku aż do chwili obecnej w przedszkolu są cztery grupy:

- grupa I – dzieci 3-letnie;

- grupa II (mniejsza z racji metrażu sali) – dzieci 3-4-letnie;

- grupa III – dzieci 4-5-letnie;

- grupa IV – dzieci 5-6-letnie (oddział „zerowy”)[10].

            W roku szkolnym 2011/2012 do przedszkola uczęszczało 97 dzieci. Placówka wzięła udział w akcji „Góra grosza”. Z kolei w następnym roku szkolnym, w drugim semestrze, wprowadzono istotne zmiany w planie przedszkolnych zajęć: nieodpłatne zajęcia muzyczno-rytmiczne (prowadzone przez nowozatrudnioną nauczycielkę) oraz naukę gry w szachy dla dzieci 6-letnich (zajęcia prowadzone przez nauczycielkę zatrudnioną przez gminę). Innowacją było też pojawienie się nowej cyklicznej imprezy przedszkolnej – „Mam Talent”, a także nagranie płyty z piosenkami przez dzieci uczęszczające do placówki. W tym roku szkolnym do przedszkola uczęszczało 99 dzieci. Podczas przerwy wakacyjnej wyremontowano salę grupy II, gabinet dyrekcji, pomieszczenie gospodarcze dla obsługi. Odmalowano też jadalnię grup młodszych, a także pomieszczenia w piwnicy i jedno z nich przeznaczono na salę zajęć dodatkowych. Odnowiono korytarz w całym przedszkolu, a także zakupiono nowy piec do kuchni[11].


[1] Kronika przedszkola.

[2] Tamże.

[3] Tamże.

[4] Tamże.

[5] Tamże.

[6] Tamże.

[7] Tamże.

[8] Tamże.

[9] Tamże.

[10] Rozmowa z dyrekcją przedszkola.

[11] Obserwacja własna.

Kontakt

  • Przedszkole w Maszewie
    ul. Kręta 1A
    Maszewo
    66-446 Deszczno
  • 570 322 782
liczba odwiedzin: 2649615

Niedziela 28.04.2024