Przedszkolaki ze wszystkich grup wybrały się na wycieczkę do strażaków. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały strażacki sprzęt i samochody oraz słuchały opowieści druhuów: Rafała i Mateusza o pracy Ochotniczej Straży Pożarnej.
tekst: J.D. Wangryn
"Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"
Dzieci z gurpu "Biedronek" robiły orzeźwiajace, smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe, którymi poczęstowały wszystkie dzieci oraz panie
„Dbamy o zdrowie – spotkanie ze stomatologiem”
Wszystkie przedszkolaki wiedzą, jak dbać o higienę jamy ustnej, ale tej wiedzy nigdy dość, dlatego zaprosiliśmy do naszego przedszkola stomatologa, Panią Justynkę. Wielką niespodzianką dla dzieci była wizyta Doktora Ząbka ( w tej roli wystąpiła nasza niezastąpiona Pani Jadzia ;).
Pani stomatolog przypomniała dzieciom podstawowe zasady dbania o uzębienie, zademonstrowała na modelu szczęki, jak należy prawidłowo szczotkować zęby, co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe. Dzieci dzieliły się swoją wiedzą i okazało się, że wszystkie zasady prawidłowego dbania o zęby są dzieciom znane i nie boją się chodzić do dentysty na wizyty kontrolne. Pani stomatolog pokazała dzieciom jak powinna wyglądać szczoteczka do zębów i poinformowała, że szczoteczkę należy co jakiś czas wymieniać na nową. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem i zadawały mnóstwo pytań.
Dziękujemy Pani Justynce za ciekawe i pouczające spotkanie oraz prezenciki, które otrzymały dzieci.
tekst D. Szulejko
W czwartkowy słoneczny poranek, po pożywnym zdrowym śniadaniu nasze przedszkolaki wyruszyły z przedszkola autokarem na boisko w Maszewie, aby wziąć udział w sportowym projekcie o nazwie: III OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW „SPRINTEM DO MARATONU”. Po dotarciu na miejsce - po powitaniu i wyrecytowaniu specjalnie na tę okazję przygotowanego hasła: „W maratonie dziś biegniemy bo o zdrowie zadbać chcemy” oraz zaśpiewaniu piosenki „Sprintem do maratonu” - rozpoczęliśmy przygotowania do biegu – każdy uczestnik otrzymał numer startowy (dzieci, nauczycielki oraz wszyscy którzy mieli ochotę przyłączyć się do nas m.in. rodzice). Panie: Jadzia i Danusia przebiegły trasę biegu. Następnie profesjonalną rozgrzewkę poprowadziła nauczycielka wych. fiz. Z pobliskiej szkoły. Ze względu na bezpieczeństwo zawodnicy zostali podzielni na 4 grupy i biegli parami lub trójkami co kilka sekund. Poszczególne grupy głośno kibicowały biegnącym kolegom i koleżankom. Wszystkim udało się pokonać wyznaczony dystans i z radością dobiegły do mety. W nagrodę wszyscy uczestnicy (dzieci i dorośli) otrzymali od pani Dyrektor okolicznościowe medale i dyplomy. Były też zabawy w kole przy muzyce, taniec dowolny oraz zabawy biegowe na boisku. Na koniec mali biegacze posilili się sokiem owocowym i drożdżówką. Dzieciom akcja bardzo się podobała, o czym świadczyły ich uśmiechnięte i zadowolone buzie. Brawo, brawo, brawo!!!
W tym roku 90 zawodników biorących udział w biegu łącznie pokonało dystans 20 km i 700 metrów. GRATULACJE!!!
Za rok pobijemy z pewnością ten dystans, a może nawet WSPÓLNIE uda nam się osiągnąć dystans maratonu czyli 42 km i 195 m.przekroczymy 42 km. Wszystko przed nami...
DZIĘKUJEMY NASZYM MAŁYM MARATOŃCZYKOM!!! BYLIŚCIE SUPER!!!
Podziękowania dla rodziców i babć oraz dziadków którzy znaleźli czas, żeby towarzyszyć nam w tym maratońskim biegu:)
Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci, upowszechnianie zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu.
Koordynator projektu: Małgorzata Kowal-Paziewska
filmik do obejrzenia znadziecie tutaj:
PIRAMIDA ZDROWIA
Przedstawicielki gorzowskiego Sanepidu przeprowadziły w grupach starszaków zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci poznały nową Piramidę Zdrowia, rozmawiały o nawykach prozdrowotnych, opowiadały o swych ulubionych zajęciach ruchowych, prawidłowo oddzielały produkty "zdrowe" od "niezdrowych" (słodyczy), z łatwością rozwiązywały zagadki o zdrowiu. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał nagrodę - długopis lub opaskę odblaskową z reklamą zdrowego stylu życia.
tekst: J.D.Wangryn
Motylki i Żabki
Pszczółki
Biedronki
Dzień Strażaka w grupie Motylków i Żabek obchodziliśmy poznając zawód Strażaka - były ilustracje przedstawiające akcesoria, którcyh potrzebuje Strażak. Pani Martynka zaprezentowała nam jedno z ubrań niezbędnych w pracy Strażaka. Dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz sposób zachowania się w razie zauważenia pożaru. Bawiły się naśładując strażaków podczas akcji gaśniczej gasząc pożar za pomocą węży gaśniczcyh - skakanek. Zadanie to wymagałoprzestrzegnia zasad wspołpracy w parach jak w prawdziwym zespole strażackim.
tekst: M.Kowal-Paziewska
28 kwietnia 2017r. Pszczółki i Motylki wybrały się na wycieczkę na Dni otwarte w Jednostce Wojskowej w Międzyrzeczu.
Dzieci uczestniczyły w prezentacji pojazdów wojskowych: armat, samochodów, sprzętu wojskowego, czołgów. Miały możliwość wejść do środka pojazdów, co sprawiło im ogromną radość. Nasze przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały mundury i sprzęt wojskowy. A Żołnierze stworzyli bardzo miłą atmosferę, dzięki której dzieci śmiało podchodziły do wojskowych, zadawały pytania, oglądały broń oraz podziwiały wszelkie akcesoria wojskowe.
Gospodarze przygotowali dla gości dużo atrakcji, ale największą niespodzianką była wojskowa grochówka, którą przedszkolaki zjadły z apetytem.
Wizyta w wojsku dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń.
Tekst D.Szulejko
„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
Przedszkolaki z naszego przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Żeby rozbudzić i utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli w naszym przedszkolu organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej- najmłodsze święto państwowe. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste - 27 kwietnia nasze przedszkole zorganizowało skromne obchody tego święta. Przedszkolaki w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować oraz. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna Zrozumiały, że hymn narodowy jest pieśnią wszystkich Polaków. Dzieci poznały legendę o powstaniu państwa polskiego. Nauczycielki, aby uczcić ten wyjątkowy dzień przygotowały i pzeprowadziły z dziećmi krótką wędrówke po Polsce. Nasze przedszkolaki poznawały cechy charakterystyczne związane z najważniejszymi regionami i miastami. W programie spotkania znalazły się okolicznościowe wiersze, znane piosenki. Jak przystało na małych patriotów przedszkolaki wyrecytowały wiersz W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" oraz odśpiewały hymn państwowy zachowując przy tym właściwą postawę. Było bardzo uroczyście.
W salach dzieci chętnie wykonywały prace plastyczno - techniczne, wśród których nie mogło zabraknąć tematów związanych z polskimi symbolami.
tekst: M.Kowal-Paziewska
Wycieczka autokarowa do mini ZOO w Wawrowie była kolejną ciekawą przygodą, jaką przeżyły nasze „Motylki” i „Żabki”. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie światem zwierząt oraz kształtowanie świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za jakość współistnienia z przyrodą.
Przedszkolaki miały okazję zobaczyć owce, konie, kozy, daniele, konie, kury, koguty, osiołka, świnki wietnamskie, lamy, króliki oraz ptaki - podziwiały przepiękny rozłożony ogon pawia. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda codzienna opieka nad zwierzętami oraz miały możliwość karmienia zwierząt marchewkami, jabłuszkami, kapustą, sałatą - czekały przecież na nas "głodne" zwierzęta, które mogliśmy nakarmić i pogłaskać. Wielką radość sprawiło dzieciom ściganie się ze strusiami o raz karmienie butelką z mlekiem małego koziołka Maćka. Po zwiedzeniu zoo udaliśmy się na ulubiony plac zabaw: z huśtawkami i zjeżdżalnią. A potem bezpiecznie wróciliśmy do naszego przedszkola. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń.
tekst: M. Kowal-Paziewska
Przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi podczas wspólnych zabaw pod hasłem "Ziemia moim domem". Dowiedziały sie, że Ziemia jest naszym współnym domem, o który wszyscy powinni dbać. Dzieci podczas burzy mózgów proponowały, w jaki sposób trzeba dbać o dom, a więc i o Planetę. Następnie bawiły się przy piosence "Kołysz mnie Ziemio". Ćwiczyły też zwiniętymi w kulki gazetami celne rzuty do kosza na śmieci.
tekst M. Kowal-Paziewska
Motylki i Żabki Biedronki i Pszczółki
http://przedszkolewdeszcznie.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=486Już po raz kolejny Stowarzyszenie Rodzinne Deszczno zasponsorowało przedszkolakom spotkanie z zakresu dogoterapii. Z pomocą prowadzącej zajęcia Pani Joli dzieci oswajały się z psami, poznawały ich zachowania, upodobania i potrzeby a także uczyły się, co należy robić i jakie pozycje trzeba przyjąć w razie spotkania z nieznajomym psem.
tekst: D.J. Wangryn
Pszczółki Biedronki
Wszystkie przedszkolaki pojechały do Maszewa, by uczestniczyć w uroczystym "wbiciu pierwszej łopaty" rozpoczynającym budowę nowego przedszkola. W obecności dziennikarzy i kamery telewizyjnej pierwszy ruch łopatą należał do Wójta Gminy Deszczno pana Pawła Tymszana. Następnie, już w formie zabawowej "dołki" pogłębiały dzieci swymi kolorowymi, plastikowymi łopatkami. Cieszymy się, że budowa naszego nowego przedszkola jest już rozpoczęta!
tekst: J.D.Wangryn
Celem spotkania było śledzenie zainteresowań i zdolności muzycznych absolwentów, a takze naszych obecnych przedszkolaków. Dzieci prezentowały utwory muzyczne grajac na instrumentach i ś[piewając:
- Nikola Oblizajek (gitara)
- Antosia Zdanowicz (gitara)
- Leon Puchalski (pianino)
- Klaudia Krajewska (Śpiew)
- Jagoda Dróżdż (wiolonczela)
- Antosia Marciniak (skrzypce).
Uczestnicy za swoje występy nagradzani byli gromkimi brawami, a pani dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Ważnym elementem spotkania była wymiana doświadczeń muzycznych dzieci. Wszystkie przedszkolaki zagrały na instrumentach preksusyjnych, również niekonwencjonalnych wykonanych własnoręcznie przez dzieci do piosenki "Jestem sobie przedszkolaczek".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich Rodzicom za przybycie na spotkanie .
tekst D.j. Wangryn, M. Kowal-Paziewska
M. Kowal-Paziewska
Żabki poznawałytradycyjną technikę ozdabiania jajek wielkanocnych za pomocą gorącego wosku. Stosując zasady bezpieczeństwa z pomocą naucyciela kreśliły wzorki , natępnie barwiły jajka na kolory.
tekst M. Kowal-Paziewska
fot. I. Olewicka
Wszystkie przedszkolaki czekają na Wielkanoc. We wtorek od rana:
* MOTYLKI - wyklejały świąteczne kurczaki z żółtej bibuły,
* ŻABKI - piekły i ozdabiały wielkanocne babeczki "Zajączki",
* PSZCZÓŁKI - kolorowały pisanki z ugotowanych jajek,
* BIEDRONKI - malowały styropianowe pisanki do świątecznych stroików.
tekst J. D. Wangryn
Czytając z dziećmi bajkę o przygodach smoka, jedno z nich zadało mi pytanie „czy smoki istniały naprawdę?” Zainspirowało mnie to, do stworzenia projektu edukacyjnego pod tym właśnie tytułem.
Podczas tworzenia siatki pomysłów, padało wiele ciekawych pytań i stwierdzeń dzieci, między innymi „Czy smoki i dinozaury to to samo?”.
Zaczęliśmy rozwiązywać te zagadki. Najpierw zmieniliśmy nazwę naszej grupy z „Motylków”, na „Poszukiwaczy smoków” J i odwiedziliśmy kolegów i koleżanki ze starszych grup w celu zdobycia pierwszych informacji na ten temat. Dostaliśmy od nich wiele wskazówek, cennych rad, książki oraz figurki smoków i dinozaurów.
Kolejnym etapem naszych smoczych poszukiwań, była wizyta w bibliotece w Maszewie. Pani Kasia przygotowała nam wspaniałe spotkanie J Zdobyliśmy informacje o dinozaurach, a nawet dostaliśmy świetną książke z okularami 3D- to było coś niesamowitego. Jednak najbardziej zaskoczyły nas pewne ślady w bibliotece…..
Podążaliśmy tymi śladami….a tu niespodzianka…. Wielkie jajo, z którego wykluł się dinozaur. Fantastycznie się bawiliśmy, a przede wszystkim dowiedzieliśmy się wielu bardzo ważnych rzeczy o życiu dinozaurów oraz czytaliśmy bajki o smoczych przygodach.
W kolejnych dniach, poznaliśmy „Legendę o Smoku Wawelskim”. Wiemy gdzie leży Kraków, gdzie płynie Wisła i jak Szewczyk Dratewka pokonał smoka. Zaczęliśmy dochodzić do wniosku, że jest wiele informacji na temat życia dinozaurów, natomiast smoki spotykamy tylko w bajkach, legendach i opowieściach, które oczywiście bardzo lubimy.
Chcieliśmy jednak potwierdzić nasze informacje i wybraliśmy się do eksperta, a mianowicie do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, gdzie widzieliśmy modele naturalnej wielkości dinozaurów. Nasza przewodniczka oprowadziła nas po całym parku, słyszeliśmy odgłosy jakie wydawały dinozaury, wiemy co jadły i jak żyły. Kolejną atrakcją było malowanie skamielin i zabawa na Dino placu zabaw, gdzie wchodziliśmy do wielkiego jaja dinozaurów i odkopywaliśmy ich kości.
Wiedzieliśmy już na pewno, że historia życia dinozaurów była prawdziwa, natomiast smoki też istniały, ale w bajkach i legendach. Nie zmieniało to faktu, że bardzo je polubiliśmy. Dlatego szukaliśmy i szukaliśmy czegoś więcej. Dowiedzieliśmy się, że Chiny to wielki kraj, w którym ludzie wieżą w smoki i ich moc przynoszącą szczęcie. Dla nas to żaden problem się tam wybrać. Wsiedliśmy na latający dywan jak „Bolek i Lolek w podróży dookoła świata” i w mgnieniu oka byliśmy w Chinach. Pokochaliśmy ich kulturę, taniec z chustami i taniec smoka, które próbowaliśmy odzwierciedlić w naszym przedszkolu. Jak wyszło oceńcie sami. J Dla nas była to super frajda. Wycieczki, ciekawe zajęcia, prace plastyczne i tańce. Rewelacja.
tekst M. Chojnacka
Dzieci z całego przedszkola spotkały się w sali "Biedronek", by rozmawiać o świątecznych zwyczajach i tradycjach. Poznawały wielkanocne potrawy, układały w przystrojonym koszyczku pokarmy do święcenia, nakrywały do świątecznego stołu i demonstrowały kulturalne zachowanie podczas jedzenia. Wspólnie śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej: "Zając malowany", "Pisanki", "Święta - biją dzwony".
W domu dzieci będą umiały pomagać rodzicom w świątecznych przygotowaniach.
tekst J. D. Wangryn
foto M. Kowal-Paziewska
Żabki uczestniczyły w zabawie kulinarnej której efektem były wielkanocne babeczki -zajączki. Zanim jednak zamierzony cel osiągnęly wspólnie oglądały,smakowały, dotykały i nazywały potrzebne składniki oraz nazywały wykonywane czynności: wsypywały, wlewały i łączyły produkty. Obserwowawły posczególne etapy, czyli cykl produkcyjny:) powstawania babeczek.Po upieczeniu dzieci wąchały, a po ostudzeniu babeczki degustowały i po minkach było widać, że bardzo im smakowały i o jeszcze wołały. Na koniec babeczki, które nam zostały dzieci dekorowaly i je w wielkanocne zajączki zamieniały...I rodzicom podczas odbioru z przedszkola wręczały.
Smacznego życzymy Rodzicom!
tekst i fot. M. Kowal-Paziewska
Żabki miały okazję poeksperymentować z jajkiem:sprawdzały, czy podczas potrząsania jajka urowego i ugotowanego coś słychać, ogladały zawartoścobu jajek, nazywały poszczególne częśći i oczywiście degustowały (poznawanie wielozmysłowe). Dowiedziały się też że zółtko to jest zarodek, a kurczątka wykluwają się z jajek.
tekst M. Kowal-Paziewska
fot. I. Olewicka