4 kwietnia 2017r. dzieci z grupy „Biedronki” pojechały do Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowcu. Razem z pensjonariuszami domu tańczyły i śpiewały popularne piosenki i tańce. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły wielkanocny stroik i przygotowane na zajęciach w przedszkolu mufinki. Od Gospodarzy dzieci dostały urocze, wykonane z filcu kwiatki i serduszka
31 marca 2017r. nasza wychowanka Antosia Marciniak wzięła udział w konkursie recytatorskim pt. „ Logopedyczne łamańce w literaturze dziecięcej” zorganizowanym w Przedszkolu Miejskim nr 11 w Gorzowie Wlkp. Antosia pięknie wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy „Entliczek – pentliczek”, za co otrzymała dyplom i nagrodę książkową „Bajki Jana Brzechwy”. Brawo, Antosiu!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biedronki w bibliotece i na placu.
„Entliczek=pentliczek”, Samochwała, „Skarżypyta”, „Okulary”, „Pomidor”, „Kotek”, „Abecadło”… i tak można wymieniać bez końca. Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima znane są każdemu z nas od najmłodszych lat. Bohaterów tych utworów pamięta się przez całe życie, a ich przygody rozproszą nawet największe smutki.
W czwartkowy poranek 02.03.2016r. w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom”, w Przedszkolu odbyła się I edycja konkursu recytatorskiego „Przedszkolne wierszowanie”. Jego celem było pokonywanie nieśmiałości, rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci. W konkursie brały udział chętne/zgłoszone przedszkolaki, które do udziału w nim przygotowywane były przez swoich rodziców/krewnych. Konkurs recytatorski jest jedną z form współpracy z rodzicami. Celem tej współpracy jest zachęcanie rodziców do podejmowania wspólnych zabaw z dziećmi, wzmacnianie więzi uczuciowej między członkami rodziny, przygotowanie występu dla innego dziecka, kontakt z poezją dziecięcą i propagowanie kulturalnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Niektórym przedszkolakom podczas występu towarzyszyła trema, inne śmiało i odważnie wychodziły na scenę, pokazując swój talent recytatorski. Występy dzieci oceniało jury w składzie: Izabela Tessmann – logopeda, Monika Bechta– przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzinnego Deszczno i Pani Katarzyna Misian-Szczypiór – kierownik Biblioteki Gminnej w Maszewie.
Każdy z uczestników zachwycał publiczność – co wyrażały gromkie brawa, którymi byli nagradzani. Nie dziwi więc fakt, że jury miało duży problem z podjęciem decyzji o przyznaniu poszczególnych miejsc. Po krótkich obradach zdecydowało, że wszystkie dzieci zasługują na wyróżnienie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział i drobne upominki. Konkurs zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.
Przeprowadzenie konkursu recytatorskiego dało możliwość rozbudzenia wśród dzieci zainteresowania literaturą dziecięcą, a w szczególności twórczością Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Udział w konkursie pozwolił odkryć u niejednego dziecka talent recytatorski. Przede wszystkim jednak dzieci mogły pokazać się przed publicznością, poczuć się wyróżnione, ważne, niejednokrotnie przełamując swoją nieśmiałość i tremę.
Wszystkim przedszkolakom gratulujemy odwagi, umiejętności recytatorskich oraz życzymy, aby Wasze talenty były w dalszym ciągu rozwijane i odpowiednio pielęgnowane.
tekst: M. Kowal-Paziewska
foto: J. Supera
Zimno, mroźno,
ale w serduszkach przedszkolaków gorąco,
a powodem takiej atmosfery
jest obchodzony w Przedszkolu Dzień Babci i Dziadka.
Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie.
Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod ich adresem.
Spotkania takie w naszym Przedszkolu odbywały się przez cały tydzień. Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności.
W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki pełniły rolę gospodarzy.
Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.
Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną , uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.
tekst D. Szulejko
fot. M. Bechta
Motylki (25.01.207) Żabki (25.01.2017)
Pszczółki (23.01.2017) Biedronki (24.01.2017)
W grudniowe popołudnie rodzice wraz z dziećmi przybyli do przedszkola by tworzyć ozdoby świąteczne na kiermasz bożonarodzeniowy. Korzystjąc z włąsnych i przedszkolnych materiałów komponowali stroiki, bombki, aniołki i inne cuda. Wszystkie powstałe na warsztatach i w domu ozdoby jak również te które dzieci samodzielnie wykonały na zajęciach w przedszkolu zostały wyeksponowane i sprzedawane podczas kiermaszu.
tekst J.D. Wangryn i M. Kowal-Paziewska
Ding dong ding dong spadł już śnieg
pierwsza gwiazdka z nami jest
jest ktoś taki ktoś kto chce
właśnie dziś odwiedzić mnie
miły starszy siwy Pan
z wielkim workiem przyjdzie sam
i dostaniesz to co chcesz
dzisiaj jest magiczny dzień.
Tak śpiewały dzieci z naszego przedszkola w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Nasze przedszkolaki już od rana, przystrojone w mikołajowe czapeczki niecierpliwie spoglądały przez okno, oczekując przyjścia dostojnego gościa. W salach rozbrzmiewały dźwięki piosenek, które dzieci przyszykowały na przybycie Mikołaja. Jednak w tym roku Mikołaj zrobił nam wyjątkową niespodziankę. Zaprosił przedszkolaki do swoich magicznych sań i przedstawił swoje dwa wspaniałe renifery: Rudolfa, który prowadzi jego zaprzęg i milutkiego Pana Profesorka. Gdy przedszkolaki zobaczyły siedzącego w saniach Mikołaja radości nie było końca. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem w jego saniach, ale także na grzbiecie Rudolfa. Zdjęcia te będą na pewno wspaniałą pamiątką. W międzyczasie pomocnik Mikołaja pokazywał nam różne zabawy prosto z dalekiej północy: mieliśmy okazję pochodzić w grupowych, drewnianych nartach oraz brać udział w wyścigach saneczkowych. Na koniec Mikołaj zagościł w naszej przedszkolnej sali, gdzie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenki i wręczyły mu samodzielnie przygotowane świąteczne kartki. Dzieci bardzo przeżyły spotkanie ze Św. Mikołajem, był to dzień pełen pozytywnych przeżyć i emocji.
tekst M. Janik
(Zdjęcia indywidualne ze Św. Mikołajem wykonywała Pani Monika - będą one do nabycia w przedszkolu, po uprzednim wpisaniu się na listach-fotografiach wywieszonych przy salach).
Magiczne Andrzejki
W miniony wtorek nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. Atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawa przy muzyce oraz pojawienie się wspaniałych wróżek, które zabrały dzieci do świata magii i czarów.
Nasze przedszkolaki mogły zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc większą gromadą (grupa Motylków z grupą Żabek oraz grupa Biedronek z grupa Pszczółek), by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże.
Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... Przyszłość pokaże.
Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych czarodziejskich strojów i rekwizytów dzieciom.
tekst: M.Kowal-Paziewska
Motylki i Żabki Pszczólki i Biedronki
Po obiedzie dzieci czekała niespodzianka - odwiedził nas ratownik medyczny P. Robert Sołtys. Celem jego wizyty było wytłumaczenie i pokazanie na czym polega udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Przedszkolaki uważnie słuchały, a potem dzielnie ćwiczyły na swych misiach reanimację, opatrywanie ran plasterkiem oraz bandażem.
Serdecznie dziekujemy Panu Robertowi, za to pouczające spotkanie oraz za poświęcony bezinteresowanie czas!!!
tekst D.J. Wangryn, M. Kowal-Paziewska
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia każdy przedszkolak przyniósl ze sobą ulubioną przytulanke - misia. Dzieci usłyszały historię powstania Pluszowego Misia, opowiadały o swoich pluszakach, tańczyły z nimi i oglądały multimedialną prezentację o prawdziwych niedźwiedziach oraz misiach - bajkowych bohaterach. Wykazały się trafnością odpowiedzi podczas "misiowego quizu", sprawnie składały puzzlowe wizerunki misia. We wszystkich grupach dzieci własnoręcznie malowały lub kolorowały portrety misia.
tekst: D. j. Wangryn, M. kowal-Paziewska
W przedzień narodowego święta Polski przedszkolaki z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami zebrały się w jednej sali, by wysłuchać opowieści o dziejach Polski. WSpólnie recytowały wiersze: Kto ty jesteś, Barwy ojczyste, Znak oraz zaśpiewały Hymn Polski. Następnie obejrzały film edukacyjny pt. "Polskie symbole narodowe" Na zakończenie tańczyly przy piosence "Jestem Polką i Polakiem".
tekst D. J. Wangryn
foto M. Kowal-Paziewska, M. Chojnacka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żabki poznają zwierzęta - wiewiórki.