Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żabki "Kapustę Basia kwasi".
Dzieci stworzyły siatkę pytań – Czego jeszcze nie wiemy o jabłku? – i postawiły hipotezy. Ustaliły, kto może im pomóc w weryfikacji odpowiedzi – Lista ekspertów. W celu zebrania informacji przedszkolaki rozmawiały z sadownikiem podczas wycieczki do sadu, kierownikiem i ekspedientką na wycieczce do sklepu, panią kucharką i intendentką w przedszkolu. Rodzice wypełnili ankiety dotyczące jabłkowych potraw i przetworów na zimę. Starszaki w grupie oglądały jabłka na ilustracjach i w kąciku przyrody, wąchały je, porównywały wielkość, porównywały, przeliczały, ważyły, wyklejały, malowały i wycinały sylwety. Słuchały też bajek, piosenek i wierszy o jabłkach, bawiły się w sad, sklep, przyjęcie jabłkowe. Była również „jabłkowa uczta”, czyli jedzenie cząstek jabłek różnych odmian. Bardzo smakował dzieciom przygotowany przez nie i ugotowany w kuchni kompot jabłkowy. Później asystowały podczas przygotowania jabłkowej szarlotki. Na „szarlotkowym” spotkaniu wszystkich grup Biedronki miały okazję popisać się znajomością tematu JABŁKO oraz poczęstować zaproszone dzieci pyszną jabłkowa szarlotką.(Aby obejrzeć zdjęcia proszę kliknąć na główne zdjęcie).
W czwartek 27.10.2016r. dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola udały się na Cmentarz w Deszcznie, aby symbolicznie zapalić znicze.
Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu.
Dzieci dowiedziały się kiedy i dlaczego obchodzimy Święto Zmarłych, że należy zachować powagę i spokój na cmentarzu i należy dbać o groby.
Dzieci obejrzały niezwykle zabawną i pouczającą opowieść, która zaczęła się w Supęłkowie, krainie zamieszkalej przez Supełki. W trakcie fascynującej podróży po zwierzęcym świecie nie zabrakło dobrej zabawy, głośnego śmiechu, a nawet czarów. Duża róznorodoność postaci oraz połączenie gry żywych aktórów i lalek (pacynek) gwarantowały dzieciom wyśminite widowisko pełne niezapomnianych wrażeń. Celem spektaklu było rozwijanie empatii, wrażliwości i szacunku wobec istot żyjących oraz pokazanie małym widzom że zwierzaki odczuwają zarówno ból jak i emocje, mają swoją niepowtarxalną osobowość oraz potrzeby.
"Jesteśmy na zawsze odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy"
Antoine de Saint-Exupery "Mały książe"
tekst M. Kowal-Paziewska
fot.M. Janik
Tego dnia każde dziecko miało na sobie element jesiennego stroju: ozdobiony kapelusz, opaska, peleryna itp. Bal rozpoczął się przedstawieniem „Biedronek” pt. „Jesień”. Po tym występie dzieci z młodszych grup zaśpiewały swoje „jesienne piosenki”. Następnie wszystkie przedszkolaki wesoło tańczyły przy dźwiękach znanych dziecięcych utworów. Podczas balu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jesienne cudaki” i wręczenie nagród autorom prac.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Motylkowy teatrzyk "Przyjaciele".
Dzieci z grupy IV zaprosiły młodszych przedszkolaków na spotkanie podsumowujące cykl zajęć o jabłkach. Była rozmowa o powstawaniu jabłek, jabłkowych smakach, potrawach i witaminach zawartych w tych owocach. Dzieci z uwagą wysłuchały wiersza o jabłkowym robaczku „Entliczek pentliczek”. Na zakończenie spotkania „Biedronki” poczęstowały wszystkich przedszkolaków upieczoną poprzedniego dnia smaczną, jabłkową szarlotką.
tekst D. J. Wangryn
fot.
Deszczowa pogoda sprawiła, iż nie odbyła się zaplanowana na 5.X popołudniowa impreza z rodzicami Święto pieczonego ziemniaka. Nazajutrz przedszkolaki spotkały się w sali, by porozmawiać o ziemniakach (nazwy, pochodzenie, potrawy), uczestniczyć w „ziemniaczkowych zawodach”, bawić się, śpiewać i tańczyć przy muzyce. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali wybrane przez siebie upominki.
Dziękujemy rodzicom za upieczenie przepysznych ciast i zasponsorowanie nagród.
tekst J. D. Wangryn
fot.
W tym jesiennym tygodniu nasze Żabki poznawały oznaki tej przepięknej pory roku (spadajace liście, odlatujące ptaki, przygotowywanie się zwierząt leśnych i parkowych do zimy). Bawiliśmy się jesiennymi kolorami, spiewalismy piosenki o kolorowych listkach, poznawalismy naszy drzew i ich owoców, ukłdaliśmy kasztanowo-żołędziowe rytmy Dzieci słuchały też wielu ciekawostek dotyczących zwyczjów jeży. Uwieńczeniem tych jesiennych zabaw było wykonnaie pięknych jesiennych kompozycji: malowanie listków, wykonanie sylwety jeża z wykorzystaniem masy solnej, wykonanie drzewek z rolek oraz grzybków z plasteliny . Oto efekty naszych całotygodniowych zmagań plastyczno-technicznych!!!
tekst i foto M. Kowal-Paziewska
Krótkie nóżki, długi ryjek,
Ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Ulepienie z masy solnej własnego jeżyka było dla dzieci niewątpliwie ciekawym zadaniem. Musiały one najpierw nadać jeżykowi kształt kuleczki, następnie uformować mu nosek i oczka, a także ostrożnie powkładać w jego grzbiet „kolce”.
Przedszkolaki poznały prosty przepis na masę solną i mogły zobaczyć, jak się ją przygotowuje. Zajęcia te były też doskonałą okazją do degustacji różnych nasion i przypraw – poznania ich smaku i zapachu.
Wykonanie jeżyka wymagało od każdego dużego zaangażowania, ale jedno jest pewne – wszyscy świetnie bawili się podczas tej twórczej pracy. Jeżyki można podziwiać na naszej grupowej wystawce. Zachęcamy do oglądania!
tekst D. Szulejko
fot. J. Biecek
Dzieci z grupy Motylków i Żabek wybrały sie na wspólną pieszą wycieczkę do najbliższego sklepu w poszukiwaniu darów jesieni pochodzących z sadu i ogrodu- owoców i warzyw. Dzieci rozpoznawały znane im owoce i warzywa, nazywały je i bacznie oglądały. Były też śmieszne fotki.Przed wyjściem ze sklepu miłe panie ekspedientki wręczyły każdemu dziecku małe, słodkie co nieco... Bardzo dziekujemy w imieniu dzieci!!!
tekst i foto
M. Kowal-Paziewska
Dzieci ze wszystkich grup pojechały do sadu w Wysokiej, by z bliska zobaczyć, skąd biorą się smaczne owoce. Spacerowały po sadzie, słuchały opowieści Pana sadownika, obserwowały rosnące tam jabłonie i śliwyoraz z wielkim apetytem zajadały zerwane samodzielnie soczyste jabłuszka. Na zakończenie dzieci podziękowały Panu sadownikowi za ciekawe, pouczające i pachnące jabłkami spotkanie w sadzie.
tekst J. D. Wangryn
fot. M. Janik, M. Kowal-Paziewska
Po raz kolejny nasze młodsze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach z dogoterapii. W bezpiecznej atmosferze poznawały psie zachowania i zwyczaje oraz uczyły się obcowania i bezpiecznej zabawy z psem,. Dowiedzialy się jakich pieszczot pieski nie lubią, jakie są ich przysmaki, a także uczyły się jak prawidłowo karmić psa z ręki, oraz jak zachować się w kontakcie z obcym psem.
DZIĘKUJEMY STOWARZYSZENIU RODZINNEMU DESZCZNO ZA ZORGANIZOWANIE ZAJĘĆ DLA DZIECI W PRZEDSZKOLU ORAZ WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA PANI JOLANTY SZAREK-ROJ ZA NIEZMIERNIE PROFESJONALNE I PEŁNE POZYTYWNYCH DOŚWIADCZEŃ SPOTKANIE Z PIESKIEM LUCKY.
tekst M. Kowal-Paziewska
fot. M. Bechta
Motylki
Żabki
Tego dnia dzieci przyszły do udekrowanego przedszkola z kolorowymi balonikami. Wszystkie grupy spotkały się na placu zabaw i wysłuchały życzeń z okazji Światowego Dnia Przedszkolaka. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach tanecznych ze śpiewem, śpiewaniu do mikrofonu oraz zabawach z balonami. Było też mlowanie twarzy oraz puszczanie baniek. Na konieckażda grupa kolorowała sylwetę dziecka na dużym szablonie. Dzień był radosny, wszystkie grupy pozowały do zdjęć. Każdy przedszkolak mógł zabrać do domu na pamiątkę balonika.
tekst: D.J. Wangryn, M.Kowal-Paziewska
fot. B. Stępień
W naszym przedszkolu, jak zwykle na początku roku szkolnego, odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. O godzinie 12:00 w samo południe kucharka pani Agnieszka biła na alarm ogłaszając ewakuację. Wszystkie dzieci (tego dnia było ich 64) wraz z nauczycielami i pracownikami obsługi bezpiecznie opuściły budynek placówki.Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem dzieci i pracowników przedszkola oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru: poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki.Przedszkolaki bardzo sprawnie ustawiły się na zbiórkę, a następnie parami udały się drogą ewakuacyjną do ogrodu przedszkolnego (zajęło nam to niecałe 2 minuty). Podczas próbnej ewakuacji obserowawł nasze umiejetności przedstawiciel OSP w Deszcznie, który po ćwiczeniach umożliwił naszym milusińskim "poszaleć" w wozie strażackim. To była bardzo cenna nauka bezpiecznych zachowań.
tekst M.Kowal-Paziewska
foto M. Janik
Przedszkolaki spotkały się w jednej Sali by porozmawiać o naszej planecie. Dowiedziały się w jaki sposób i czym Ziemia jest zanieczyszczana przez człowieka. Obejrzały film edukacyjny o pt. . Następnie wyszły do ogrodu przedszkolnego zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i porządkowały teren. Nieobce jest dzieciom pojęcie segregacji odpadów.
tekst D.J. Wangryn, M.Kowal-Paziewska
foto M.Kowal-Paziewska, M. Janik
13 września w ramach zakończenia akcji "Bezpieczne wakacje" odwiedziła nas funkcjonariuszka z Komendy Miejskiej w Gorzowie Wlkp. Dzieci wysłuchały pogadanki nt. jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Podczas praktycznych ćwiczeń uczyły się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Wspólnie z panią Policjantką przedszkolaki pląsały w rytmie piosenki „Kolorowe Światła”. Na zakończenie spotkania obserwowały na placu wóz policyjny z włączonymi sygnałami.
tekst D.J. Wangryn, M.Kowal-Paziewska
foto M. Kowal-Paziewska
Zebranie rodziców odbędzie się 14.09.2016 ( środa) o godz. 16.30.
Zapraszamy.
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2016/2017