Prowadzenie zajęć w ramach innowacji „Nasze dłonie mówią” było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Inspiracją do jej stworzenia były moje uporczywe poszukiwania pomysłu na ciekawe, kreatywne i innowacyjne dla mnie oraz dla dzieci zajęcia i zabawy. I wkręciłam się w zaczarowany swiat języka migowego (kilkanaście lat tamu ukończyłam kurs podstawowy z języka migowego ). Dziękuję dzieciom za uczestnictwo i rodzicom za informacje zwrotne (w postaci wypełnienia ankiety oraz miłych słówo przekazywanych mi bezpośrednio)
Dzięki temu niezwykłemu doświadczeniu chciałabym kontynuować nasze zajęcia w przyszłym roku szkolnym.
M. Kowal-Paziewska
Przedszkole w Maszewie w roku szkolnym 2021/ 2022 wzięło udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Technikoludek II EDYCJA, czyli przedszkolak w świecie technologii” organizowanym przez Przedszkole nr 41 w Rybniku.
Udział w projekcie był odpowiedzią na realizację jednego z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.
Głównym celem projektu było rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez wprowadzenie dziecka w świat technologii oraz rozwijanie współpracy między nauczycielami z różnych przedszkoli z całej Polski.
Koordynatorem projektu w placówce była p. Małgorzata Kowal-Paziewska- wychowawca grupy 5-latków, zaś nauczycielami współdziałającym w projekcie były: p. Alicja Guźnik, p. Martyna Chojnacka - wychowawczynie 5-latków i p. Ewa Kołodziej, p. Karolina Górczewska, p. Joanna Jaroszewicz wychowawczynie 4-latków, p. Magdalena Janik - wychowawczyni 6-latków. Zadania realizowane były w okresie od września do czerwca.
Po wysłaniu sprawozdania z wykonanych zadań do organizatorów projektu, otrzymaliśmy certyfikat dla naszego przedszkola, zaświadczenia oraz podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu.
Udział w projekcie zaangażował najmłodszych w poznawanie technologii oraz uświadomił, że jest ona dostępna dla każdego, dostarczył naszym przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń oraz umożliwił nabywanie nowych doświadczeń i wzbogacanie wiedzy.
M. Kowal-Paziewska
Korzystając ze sprzyjającej pogody, wraz z „Pszczółkami” wybraliśmy się na wycieczkę szynobusem, by pospacerować po sądeckim gorzowskim Parku Róż i przekąsić coś chłodnego - lody. Największą frajdą uczestników wycieczki była przejażdżka nowoczesnym szynobusem o nazwie „Elf”. Miłą niespodzianką było osobiste poznanie przez dzieci pana maszynisty i możliwość „zasiadania” przy pulpicie na miejscu maszynisty.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze środkiem transportu jakim jest pociąg. Dla większości dzieci, była to pierwsza przejażdżka pociągiem, więc emocji i wrażeń nie brakowało. Wielu wrażeń dostarczyło również przejście z peronu podziemnym korytarzem.
Ponieważ pogoda dopisywała, w oczekiwaniu na drogę powrotną dzieci spacerowały po Parku Róż i uczestniczyły we wspaniałej zabawie na placu zabaw.
Po wszystkich atrakcjach przyszedł czas na zwieńczenie naszej wycieczki chłodnymi lodami, a następnie droga powrotna pociągiem do Maszewa.
M. Kowal-Paziewska
Technikoludek 2021/2022 - Przedszkole w Maszewie: zadanie dodatkowe:
Przedszkolny Konkurs Plastczycny "Technikoludek wyjeżdża na wakacje, czyli jak spędzam wakację bez technologii" rozstrzygnięty. W dniu 23 czerwca na holu w obecności kolegów i koleżanek laureaciu i wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami przez Panią Dyrektor oraz organiztora konkursu nauczycielkę M. Kowal-Paziewską.
Postanowiliśmy tym razem ze względu na wkład i zaangażowanie w przygotowanie prac przyznać 3 pierwsze miejsca, 3 II miejsca , 2 trzecie miejsca oraz 4 wyrożnienia za samodzielność. Brana była rownież pod uwagę zgodnośc z tematem oraz estetyka prac.
Celem było zaangażowanie i spędzenie czasu dziecka z rodzicem/ami
Dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!!
M. Kowal-Paziewska
Technikoludek 2021/2022 - Przedszkole w Maszewie: zadanie czerwcowe - kapsuła czasu z tajnymi rysunkami dla przyszłych pokoleń gotowa i ukryta pod powierzchnią ziemi.
M. Kowal-Paziewska
Nowa galeria Kapsuła czasu
Dzień Rodziny - Technikoludek - zadanie majowe wykonane:
Z okazji Dnia Rodziny przedszkolaki wykonały prace plastyczne nawiązujące do tej tematyki. "Pszczólki" wykonały pracę plastyczno-technicząj: zdjęcie-rysunek członków rodziny w postaci tradycyjnej kliszy z aparatu fotograficznego.
M. Kowal-Paziewska
W ramach realizacji kolejnego już, majowego zadania z projektu "Technikoludek..." przedstawiamy spot reklamowy promujący nasze przedszkole, który prygotowała wraz z mężem nauczycielka J. Jaroszewicz. zapraszamy do obejrzenia...
M. Kowal-Paziewska
tym roku dzieci z grupy Biedronek pierwszy raz wzieły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa Sztuką”nastawionym na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi.
"Zabawa Sztuką" umożliwiala wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym, zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami, rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno, rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania
sytuacji problemowych. W ramach projektu dzieci wykonały następujące zadania:
. „Festiwal Twórczości” – od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna. Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki (15.09.2021).
„Kolorowe kredki” – zorganizowaliśmy w naszej placówce akację harytatywno-ekologiczną.
„Drzewo życia” – z okazji Dnia Drzewa (10.10.2021)
„Sztuka ekspresyjna”- ruch, taniec, śpiew, zabawa kształtem i formą połączona ze stymulacją wielozmysłową
„Obrazy malowane nożyczkami” – bądź jak Henri Matisse, piękno i harmonia przy użyciu nożyczek i kolorowego papieru/gazet
„Sztuka ziemi (land art)” – tworzenie obrazów przy użyciu materiału przyrodniczego np. kamieni, patyków, liści, szyszek.
„Zaprasowany obraz” – tworzenie obrazów przy pomocy koralików typu Pyssla.
„Obrazy malowane na mleku” – eksperyment zainspirowany twórczością Wojciecha Fangora.
„W roli rzeźbiarza” – lepienie z masy solnej, gliny, plasteliny.
Projekt skończyliśmy w maju ale mamy nadzieję, iż co roku będziemy mieli sposobność brać w nim udział.
Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja
Aby uczcić nadchodzące święto 1,2 oraz 3 Maja w piątek 29.04.2022r przedszkolaki z naszej placówki ubrane odświetnie zaśpiewały na naszym placu hymn państwowy-Mazurek Dąbrowskiego, wyrecytowały Katechizm polskiego dziecka W. Bełzy a następnie zaśpiewały piosenkę "Jesteśmy polką i Polakiem".
Nasze przedszkole w roku szkolnym 2021/2022 wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Z Kulturą mi do twarzy”. Obejmuje on IV moduły:
I- W Krainie muz
II- Tu jest moje miejsce
III- Kocham, lubię, szanuję
IV- Kultury świata
W ramach modułu pierwszego zrealizowaliśmy miedzy innymi zadania takie jak:
1. " W magicznym świecie dźwięków"- dzieci w ramach zajęć
Rozumieć autyzm
Pewnie wielu z Państwa, zastanawiało się: o co właściwie chodzi z tym autyzmem?
Jak Państwu zapewne wiadomo autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania w niemal wszystkich obszarach rozwoju. Niektóre dzieci mogą w ogóle nie mówić, inne będą okazywać tylko niewielkie opóźnienie mowy i większe problemy w kontaktach ze środowiskiem. Mogą mieć przeciętnie lub ponadprzeciętnie rozwiniętą mowę, lecz mają kłopoty z wyobraźnią lub ze współuczestniczeniem w zabawach z rówieśnikami. Inne dzieci mogą potrzebować pomocy przy wykonywaniu wielu czynności.
W przeciwieństwie do ogólnej opinii, wiele dzieci z autyzmem utrzymuje kontakt wzrokowy, okazuje uczucia, uśmiecha się i śmieje oraz okazuje całą gamę innych emocji, ale w różnym stopniu. Tak jak inne dzieci reagują pozytywnie lub negatywnie na środowisko. Autyzm może oddziaływać na to jak reagują i utrudnić im kontrolowanie ciała i umysłu. Oczywiście zachowanie niektórych dzieci autystycznych , może czasem dziwić, może być nietypowe, czasem uciążliwe, ale to tylko świadczy o ich wyjątkowości. Czy każdy z nas nie zachowuje się czasem w nietypowy sposób?
Musimy mieć świadomość, że wszystkie dzieci są jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowe i bez względu na to, jak się zachowują, mają prawo uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi. W przedszkolu dzieci ze specjalnymi potrzebami również mają stały kontakt z rówieśnikami. Razem uczestniczą w zajęciach dodatkowych, zajęciach integracyjnych, uwielbiają wspólne wyjścia na plac zabaw czy spacery, wycieczki. Wszyscy razem biorą udział w organizowanych w przedszkolu zabawach i uroczystościach, dzięki czemu uczą się tolerancji i akceptacji. Niestety mimo, że dzieci ze spektrum autyzmu są często zainteresowane zabawą z rówieśnikami, to przeważnie stoją nieco z boku, lub bawią się ciągle w ten sam sposób, a najczęściej próbują włączać się do zabaw, które polegają na wspólnym bieganiu lub aktywności fizycznej. Nie są jednak gotowe podjąć bez przygotowania zabawy w udawanie czy zabawy tematycznej, stąd mogą zdarzyć się nieporozumienia typu: „proszę Pani, on mi coś popsuł, on mnie popchnął, on mi coś zabrał”. Nie czynią tego jednak ze złej woli, ale właśnie z braku umiejętności rozumienia większości sytuacji społecznych. Nauczyciele są wtedy blisko, aby wytłumaczyć i jednym i drugim dzieciom, jak można rozwiązywać takie konflikty, aby żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone czy odrzucone.
Uczymy bowiem dzieci tolerancji, życzliwości i szacunku w stosunku do kolegów, ale zawsze z poszanowaniem praw każdego dziecka z osobna. Wszystkie dzieci są bowiem dla nas tak samo ważne, każde z nich jest wyjątkowe i o tym staramy się pamiętać każdego dnia.
Izabela Jędrzejczyk
W naszym przedszkolu w dniu 29.04.2022r. organizowany był Dzień Ziemi. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy. Poruszyliśmy więc tematykę segregacji śmieci a także ich recyklingu. Przypomnieliśmy sobie jak dbać o wodę, powietrzę i lasy tak aby ziemia była pięknym i czystym miejscem dla wszystkich jej mieszkańców.
Kolejne - kwietniowe zadanie z projektu "Technikoludka"
Tego Dnia przedszkolaki z grupy "Pszczólek" spotkały się z naszą przedszolną logopedą panią Izą, która przygotowała specjalne logopedyczno-technikoludkowe zabawy z dziećmi.
Z okazji tak ważnego dnia w naszym holu pojawiła sie gazetka tematyczna, oraz ulotki dla rodziców "Ustalamy domowe zasady ekranowe"
M. Kowal-Paziewska
Technikoludek i Biedronkowe zabawy ze śniegiem
W dniu 8 lutego Przedszkole po raz pierwszy włączyło się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Nasze przedszkole zgłosiło organizatorom swój udział w obchodach DBI.
Dzieci w każdej grupie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych tematyce bezpiecznego korzystania z komputera, tabletu i smartfona, poznały czym jest internet i do czego służy: poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.”, 'Necio.pl", które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Oglądaliśmy również, krótkie filmiki, dotyczące zagrożeń czyhających w sieci. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielek na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Aby lepiej zrozumieć czym jest Internet, stworzyliśmy sieć z włóczki, co wyjaśniło nam to pojęcie.Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi korzystania z sieci i komputera. Każde z dzieci otzymało odznakę "Dzieci Bezpieczne w sieci", a potem w ramach zadania plastycznego mogły pokolorować obrazki związane z Internetem.
Nasze Przedszkolaki dowiedziały się co to jest Internet - jakie przynosi korzyści i jakie czyhają zagrożenia oraz jak powinno się z niego korzystać w bezpieczny sposób. Na koniec dzieci wykonały indywidualne prace plastyczne oraz grupowe plakaty podsumowujące wiedzę na temat świata wirtualnego i Internetu, którą pozyskały i utrwaliły podczas zajęć.
W holu przygotowano dla rodziców tablicę z informacjami związanymi z problematyką bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, ze zwrćóeniem szczególnej uwagi na aktywne spedzanie wolnego czasu z dziećmi
Warto pamiętać by już od najmłodszych lat wdrażać dzieci do zasad bezpiecznego i odpowiedniego korzystaniaz Internetu. Dziś Internetu używają wszyscy, także coraz to młodsze dzieci.
Wsrod dzialań propagujących założenia związane z akcją DBI planujemy przygotowanie i udostępnianie materiałów dla rodziców, wychowawców i nauczycieli na stronie internetowej oraz na tablicy tematycznej w holu.
W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy:
RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!
M. Kowal-Paziewska
Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce: GALERIA
Zachęcam Rodziców i nauczycieli do obejrzenia Konferencji....
PROGRAM DLA SZKÓŁ „OZŁACAMY KASISI”
VII EDYCJA ZATYTUŁOWANA „WODA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO”
Polska dysponuje jednym z najmniejszych zasobów wodnych w Europie. W Afryce coraz więcej terenów pustynnieje zmuszając swoich mieszkańców do emigracji. Prawie co trzeci człowiek na Ziemi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat zasoby wody słodkiej dostępnej dla ludzkości zmniejszą się o 30%. Co w obliczu tych zagrożeń powinniśmy robić, czy da się jeszcze uratować Świat?
W tym roku nasze przedszkole przyłączyło się do tej międzynarodowej akcj, która trwała od pażdziernika 2021 do lutego 2022r.
Projekt składał się z trzech zadań:
We wszystkich grupach przeprowadzono zajęcia edukacyjne (21-22.10.2021) z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych otrzymanych od organizatora akcji. Dzieci rozmawiały o wodzie – Czym dla nas jest? Czy rzeczywiście jest cenniejsza od złota? Dlaczego należy ją oszczędzać i jak to zrobić? Czy może nam jej kiedyś zabraknąć? Jak wyglądałby wtedy świat?
Przedszkolaki wykonały grupowe plakaty dotyczące oszczędzania wody, które zostały wyeksponowane w holu przedszkola.
Zorganizowaliśmy zbiórkę, wystawiając puszkę w holu przedszkola i przekazaliśmy zebrane środki w kwocie 120 zł na konto Fundacji.
M. Kowal-Paziewska
www.fundacjakasisi.pl/ozlacamy-kasisi/2020-2021/przedszkole-w-maszewie/
Dzień Babci i Dziadka w Biedronkach