Kolejne - kwietniowe zadanie z projektu "Technikoludka"
Tego Dnia przedszkolaki z grupy "Pszczólek" spotkały się z naszą przedszolną logopedą panią Izą, która przygotowała specjalne logopedyczno-technikoludkowe zabawy z dziećmi.
Z okazji tak ważnego dnia w naszym holu pojawiła sie gazetka tematyczna, oraz ulotki dla rodziców "Ustalamy domowe zasady ekranowe"
M. Kowal-Paziewska
Technikoludek i Biedronkowe zabawy ze śniegiem
W dniu 8 lutego Przedszkole po raz pierwszy włączyło się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Nasze przedszkole zgłosiło organizatorom swój udział w obchodach DBI.
Dzieci w każdej grupie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych tematyce bezpiecznego korzystania z komputera, tabletu i smartfona, poznały czym jest internet i do czego służy: poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.”, 'Necio.pl", które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Oglądaliśmy również, krótkie filmiki, dotyczące zagrożeń czyhających w sieci. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielek na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Aby lepiej zrozumieć czym jest Internet, stworzyliśmy sieć z włóczki, co wyjaśniło nam to pojęcie.Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi korzystania z sieci i komputera. Każde z dzieci otzymało odznakę "Dzieci Bezpieczne w sieci", a potem w ramach zadania plastycznego mogły pokolorować obrazki związane z Internetem.
Nasze Przedszkolaki dowiedziały się co to jest Internet - jakie przynosi korzyści i jakie czyhają zagrożenia oraz jak powinno się z niego korzystać w bezpieczny sposób. Na koniec dzieci wykonały indywidualne prace plastyczne oraz grupowe plakaty podsumowujące wiedzę na temat świata wirtualnego i Internetu, którą pozyskały i utrwaliły podczas zajęć.
W holu przygotowano dla rodziców tablicę z informacjami związanymi z problematyką bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, ze zwrćóeniem szczególnej uwagi na aktywne spedzanie wolnego czasu z dziećmi
Warto pamiętać by już od najmłodszych lat wdrażać dzieci do zasad bezpiecznego i odpowiedniego korzystaniaz Internetu. Dziś Internetu używają wszyscy, także coraz to młodsze dzieci.
Wsrod dzialań propagujących założenia związane z akcją DBI planujemy przygotowanie i udostępnianie materiałów dla rodziców, wychowawców i nauczycieli na stronie internetowej oraz na tablicy tematycznej w holu.
W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy:
RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!
M. Kowal-Paziewska
Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce: GALERIA
Zachęcam Rodziców i nauczycieli do obejrzenia Konferencji....
PROGRAM DLA SZKÓŁ „OZŁACAMY KASISI”
VII EDYCJA ZATYTUŁOWANA „WODA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO”
Polska dysponuje jednym z najmniejszych zasobów wodnych w Europie. W Afryce coraz więcej terenów pustynnieje zmuszając swoich mieszkańców do emigracji. Prawie co trzeci człowiek na Ziemi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat zasoby wody słodkiej dostępnej dla ludzkości zmniejszą się o 30%. Co w obliczu tych zagrożeń powinniśmy robić, czy da się jeszcze uratować Świat?
W tym roku nasze przedszkole przyłączyło się do tej międzynarodowej akcj, która trwała od pażdziernika 2021 do lutego 2022r.
Projekt składał się z trzech zadań:
We wszystkich grupach przeprowadzono zajęcia edukacyjne (21-22.10.2021) z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych otrzymanych od organizatora akcji. Dzieci rozmawiały o wodzie – Czym dla nas jest? Czy rzeczywiście jest cenniejsza od złota? Dlaczego należy ją oszczędzać i jak to zrobić? Czy może nam jej kiedyś zabraknąć? Jak wyglądałby wtedy świat?
Przedszkolaki wykonały grupowe plakaty dotyczące oszczędzania wody, które zostały wyeksponowane w holu przedszkola.
Zorganizowaliśmy zbiórkę, wystawiając puszkę w holu przedszkola i przekazaliśmy zebrane środki w kwocie 120 zł na konto Fundacji.
M. Kowal-Paziewska
www.fundacjakasisi.pl/ozlacamy-kasisi/2020-2021/przedszkole-w-maszewie/
Dzień Babci i Dziadka w Biedronkach
W grudniu dzieci z grupy Motylki brały udział w programie " Akademia Kici Koci". Przez dwa tygodnie mieliśmy do wykonania pięć z dziesięciu zadań. Pierwszym zadaniem było segregowanie śmieci. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego segregowanie śmieci jest ważne, nawiązując do kolorowych pojemników, z którymi dzieci już się spotkały i doskonale wiedziały, co gdzie należy wyrzucić.
Drugim zadaniem było wykonanie własnoręcznie pocztówki i wysłanie jej do Kici Koci. Porozmawialiśmy o tym, czym jest pocztówka o jej formie i niezbędnych elementach. Czym pocztówka różni się od pozdrowień wysłanych drogą elektroniczną. Największą radość w tym zadaniu, sprawiło wyjście na pocztę:)
Trzecie zdanie to: Kicia Kocia i śnieg. Wspólnie wykonaliśmy śnieg z mąki ziemniaczanej i wody. Zabawy było co niemiara, lepiliśmy bałwany, kulki i odciskaliśmy dłonie. To były świetne warsztaty sensoryczne.
Kolejne zadanie to: Kicia Kocia i muzyka. Dzieci mogły wykonać samodzielnie instrument. Zrobiliśmy grzechotkę z małych buteleczek i kaszy. Wspólnie stworzyliśmy orkiestrę i zagraliśmy do piosenki "Kochany Panie Mikołaju".
Ostatnim zadaniem było: Kicia Kocia i Święta. Zadanie polegało na wspólnym upieczeniu pierniczków. Zaczęliśmy od podstaw, sami zrobiliśmy ciasto i wykroiliśmy foremkami kształty pierniczków. Po upieczeniu ozdobiliśmy je według uznania:)Część pierników zapakowaliśmy w celofan i przeznaczyliśmy na kiermasz świąteczny. Drugą część mogliśmy skonsumować, to była ta najprzyjemniejsza część tego zadania:D
Po wykonaniu wszystkich zadań poinformowaliśmy Kicię Kocię, a ona przesłała nam dyplomy i kolorowe balony z jej wizerunkiem!
Dzień Wiedzy o Pingwinach obchodziliśmy w naszym przedszkolu 20 stycznia.
„…Mieszka tam gdzie mróz i śnieg,
czy już wiesz co to za zwierz?
Tak to pingwin z Antarktydy,
gdy jest zimno jest szczęśliwy!”
O tym czarno-białym ptaku było dzisiaj dużo rozmów podczas wspólnego spotkania w holu. Razem z przedszkolakami „przenieśliśmy” się na Antarktydę, aby poznać bliżej życie PINGWINA. Dzieci zajęć wzbogaciły swoją wiedzę o życiu pingwinów, dowiedziały się, że wszystkie pingwiny są objęte ochroną. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały różnych ciekawostek o wyglądzie i życiu tych ptaków. Znają cechy charakterystyczne pingwinów, wiedzą w jaki sposób zdobywają pożywienie, co jedzą i co jest ich środowiskiem naturalnym. Wiedzą, że pingwiny są nielotami chociaż to ptaki, ich skrzydła przystosowane są do pływania a nie latania. Porównywały wzrost różnych pingwinów np. Cesarskiego, Królewskiego, Adeli. Wśród sporej dawki informacji o pingwinach pojawiły się również elementy zabawy z pingwinami, m.in. układanie puzzli, wyszukiwanie różnic, doklejanie brakujących elementów pingwinkowi, porównywanie wzrosty ze wzrostem pngwina, dzieci karmiły żarłoczne pingwiny złowionymi w naszym małym oceanie rybkami, mamy pingwinki przenosiły "pingwinie:: jaja tatusiom pingwinkom na nóżkach. Nie zabrakło również wielu zabaw ruchowych przy muzyce, wykonywały pingwinią gimnastykę oraz poruszały się jak małe pingwinki witajac się okrzykiem "łi-łi"
M. Kowal-Paziewska
„Chodzi, ale w miejscu stoi,
bije – nikt się go nie boi.
Cyfry ma na tarczy,
czy to już wystarczy?”
„Każdy zegar go odmierza,
mówi, że leci, płynie, ucieka,
chociaż to nie ptak
ani też nie rzeka.”
„Czas- co to takiego?” –
We wszystkich grupach dzieci:
- rozmawiały na temat czasu – po co jest czas?, jak odmierzamy czas?
- oglądały rozłożone obrazki przedstawiające różne rodzaje zegarów – zegar ścienny, zegarek na rękę, minutnik, budzik, klepsydra, zegar słoneczny- rozpoznają je, nazywają, opisują i porównują.
- „Jak działa zegar?” – poznawały budowę zegara ściennego – z czego się składa? – wskazówki, tarcza, odczytanie cyfr na tarczy.
- Poznawały pojęcia związanych z czasem – godzina, minuta, sekunda, pokaz pełnych godzin na zegarze, różnicę pomiędzy dużą i małą wskazówką
- Próbowały odczytać wskazane pełne godziny na zegarze.
- śpiewały i naśladowały ruchem piosenki .o zegarach
N zakończenie zajęć każda grupa miała za zadnie wykonać pracę plastyczną– konstrukcyjną „Zegary dawniej i dziś” . Oto efekty pracy przedszkolaków z poszczególnych grup.
M. Kowal-Paziewska
Migający Pomocnicy Świętego Mikołaja zaprezentowali swoje umiejętności z nauki elementów polskiego języka migowego (PJM)....
Zapraszamy do obejrzenia filmu!!!
M. Kowal-Paziewska
Młodzi podróżnicy z grupy Motylków w styczniu wędrowali w ramach projektu "Rosnę Śpiewająco" przez kraje Ameryki Południowej oraz Środkowej.
Las deszczowy , który pokrywa dużą część tego kontynentu skrywa wśród swojej roślinności wiele wspaniałych gatunków zwierząt , z którymi mieli okazję się zapoznać nasi mali odkrywcy oglądając film edukacyjny.
Zagadki słuchowe to aktywne słuchanie muzyki. Mariachi, to ogólna nazwa zespołów muzycznych wywodzących się z Meksyku. Zadanie dla dzieci polegało na rozróżnieniu słuchowym jaki instrument w danym momencie jest najlepiej słyszalny. Dzieci musiały się dobrze wsłuchać aby odgadnąć zagadki.
Najbardziej jednak przypadła nam do gustu prosta rytmiczanka w połączeniu z gestami oraz latynoską muzyką „Kawa, kawa, czekolada” Tekst jest bardzo prosty , ale cała sztuka polegała na tym aby wypowiedzieć go bardzo rytmicznie .
Malowanie kolorowych marakasów było również bardzo przyjemnym przystankiem na mapie Ameryki Południowej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i czekamy na kolejne podróże w następnych miesiącach.
Korzystając z czasu ferii Motylki zabrały w swoją podróż dzieci z innych grup.
W tym roku po raz kolejny w przedszkolu został zorganizowany kiermasz ozdób świątecznych.
Wszystko co można było zakupić na kiermaszu przygotowane zostało przez dzieci oraz rodziców.
Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane w holu.
Kiermasz cieszył się zainteresowaniem dzieci, rodziców i dziadków.
Fundusze zebrane podczas kiermaszu zostaną wykorzystane na potrzeby przedszkola.
Bardzo dziękujemy zarówno wszystkim rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu kiermaszu jak i nabywcom tak niepowtarzalnych ozdóbek.
M. Kowal-Paziewska
Dzieci z grup 5 i 6-latków (Pszczółki, Żabki i Biedronki) zaprezentowały młodszym kolegom piosenkę „Mój Miś” z elementami języka migowego.
M.Kowal-Paziewska
Grupa Motylków w ramach projektu Rosnę Śpiewająco zapoznała się z muzyką dalekich Chin.
Słuchanie muzyki , oglądanie chińskich znaków oraz kolorowanie chińskiego smoka .
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć .