W grudniu dzieci z grupy Motylki brały udział w programie " Akademia Kici Koci". Przez dwa tygodnie mieliśmy do wykonania pięć z dziesięciu zadań. Pierwszym zadaniem było segregowanie śmieci. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego segregowanie śmieci jest ważne, nawiązując do kolorowych pojemników, z którymi dzieci już się spotkały i doskonale wiedziały, co gdzie należy wyrzucić.
Drugim zadaniem było wykonanie własnoręcznie pocztówki i wysłanie jej do Kici Koci. Porozmawialiśmy o tym, czym jest pocztówka o jej formie i niezbędnych elementach. Czym pocztówka różni się od pozdrowień wysłanych drogą elektroniczną. Największą radość w tym zadaniu, sprawiło wyjście na pocztę:)
Trzecie zdanie to: Kicia Kocia i śnieg. Wspólnie wykonaliśmy śnieg z mąki ziemniaczanej i wody. Zabawy było co niemiara, lepiliśmy bałwany, kulki i odciskaliśmy dłonie. To były świetne warsztaty sensoryczne.
Kolejne zadanie to: Kicia Kocia i muzyka. Dzieci mogły wykonać samodzielnie instrument. Zrobiliśmy grzechotkę z małych buteleczek i kaszy. Wspólnie stworzyliśmy orkiestrę i zagraliśmy do piosenki "Kochany Panie Mikołaju".
Ostatnim zadaniem było: Kicia Kocia i Święta. Zadanie polegało na wspólnym upieczeniu pierniczków. Zaczęliśmy od podstaw, sami zrobiliśmy ciasto i wykroiliśmy foremkami kształty pierniczków. Po upieczeniu ozdobiliśmy je według uznania:)Część pierników zapakowaliśmy w celofan i przeznaczyliśmy na kiermasz świąteczny. Drugą część mogliśmy skonsumować, to była ta najprzyjemniejsza część tego zadania:D
Po wykonaniu wszystkich zadań poinformowaliśmy Kicię Kocię, a ona przesłała nam dyplomy i kolorowe balony z jej wizerunkiem!
Dzień Wiedzy o Pingwinach obchodziliśmy w naszym przedszkolu 20 stycznia.
„…Mieszka tam gdzie mróz i śnieg,
czy już wiesz co to za zwierz?
Tak to pingwin z Antarktydy,
gdy jest zimno jest szczęśliwy!”
O tym czarno-białym ptaku było dzisiaj dużo rozmów podczas wspólnego spotkania w holu. Razem z przedszkolakami „przenieśliśmy” się na Antarktydę, aby poznać bliżej życie PINGWINA. Dzieci zajęć wzbogaciły swoją wiedzę o życiu pingwinów, dowiedziały się, że wszystkie pingwiny są objęte ochroną. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały różnych ciekawostek o wyglądzie i życiu tych ptaków. Znają cechy charakterystyczne pingwinów, wiedzą w jaki sposób zdobywają pożywienie, co jedzą i co jest ich środowiskiem naturalnym. Wiedzą, że pingwiny są nielotami chociaż to ptaki, ich skrzydła przystosowane są do pływania a nie latania. Porównywały wzrost różnych pingwinów np. Cesarskiego, Królewskiego, Adeli. Wśród sporej dawki informacji o pingwinach pojawiły się również elementy zabawy z pingwinami, m.in. układanie puzzli, wyszukiwanie różnic, doklejanie brakujących elementów pingwinkowi, porównywanie wzrosty ze wzrostem pngwina, dzieci karmiły żarłoczne pingwiny złowionymi w naszym małym oceanie rybkami, mamy pingwinki przenosiły "pingwinie:: jaja tatusiom pingwinkom na nóżkach. Nie zabrakło również wielu zabaw ruchowych przy muzyce, wykonywały pingwinią gimnastykę oraz poruszały się jak małe pingwinki witajac się okrzykiem "łi-łi"
M. Kowal-Paziewska
„Chodzi, ale w miejscu stoi,
bije – nikt się go nie boi.
Cyfry ma na tarczy,
czy to już wystarczy?”
„Każdy zegar go odmierza,
mówi, że leci, płynie, ucieka,
chociaż to nie ptak
ani też nie rzeka.”
„Czas- co to takiego?” –
We wszystkich grupach dzieci:
- rozmawiały na temat czasu – po co jest czas?, jak odmierzamy czas?
- oglądały rozłożone obrazki przedstawiające różne rodzaje zegarów – zegar ścienny, zegarek na rękę, minutnik, budzik, klepsydra, zegar słoneczny- rozpoznają je, nazywają, opisują i porównują.
- „Jak działa zegar?” – poznawały budowę zegara ściennego – z czego się składa? – wskazówki, tarcza, odczytanie cyfr na tarczy.
- Poznawały pojęcia związanych z czasem – godzina, minuta, sekunda, pokaz pełnych godzin na zegarze, różnicę pomiędzy dużą i małą wskazówką
- Próbowały odczytać wskazane pełne godziny na zegarze.
- śpiewały i naśladowały ruchem piosenki .o zegarach
N zakończenie zajęć każda grupa miała za zadnie wykonać pracę plastyczną– konstrukcyjną „Zegary dawniej i dziś” . Oto efekty pracy przedszkolaków z poszczególnych grup.
M. Kowal-Paziewska
Migający Pomocnicy Świętego Mikołaja zaprezentowali swoje umiejętności z nauki elementów polskiego języka migowego (PJM)....
Zapraszamy do obejrzenia filmu!!!
M. Kowal-Paziewska
Młodzi podróżnicy z grupy Motylków w styczniu wędrowali w ramach projektu "Rosnę Śpiewająco" przez kraje Ameryki Południowej oraz Środkowej.
Las deszczowy , który pokrywa dużą część tego kontynentu skrywa wśród swojej roślinności wiele wspaniałych gatunków zwierząt , z którymi mieli okazję się zapoznać nasi mali odkrywcy oglądając film edukacyjny.
Zagadki słuchowe to aktywne słuchanie muzyki. Mariachi, to ogólna nazwa zespołów muzycznych wywodzących się z Meksyku. Zadanie dla dzieci polegało na rozróżnieniu słuchowym jaki instrument w danym momencie jest najlepiej słyszalny. Dzieci musiały się dobrze wsłuchać aby odgadnąć zagadki.
Najbardziej jednak przypadła nam do gustu prosta rytmiczanka w połączeniu z gestami oraz latynoską muzyką „Kawa, kawa, czekolada” Tekst jest bardzo prosty , ale cała sztuka polegała na tym aby wypowiedzieć go bardzo rytmicznie .
Malowanie kolorowych marakasów było również bardzo przyjemnym przystankiem na mapie Ameryki Południowej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i czekamy na kolejne podróże w następnych miesiącach.
Korzystając z czasu ferii Motylki zabrały w swoją podróż dzieci z innych grup.
W tym roku po raz kolejny w przedszkolu został zorganizowany kiermasz ozdób świątecznych.
Wszystko co można było zakupić na kiermaszu przygotowane zostało przez dzieci oraz rodziców.
Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane w holu.
Kiermasz cieszył się zainteresowaniem dzieci, rodziców i dziadków.
Fundusze zebrane podczas kiermaszu zostaną wykorzystane na potrzeby przedszkola.
Bardzo dziękujemy zarówno wszystkim rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu kiermaszu jak i nabywcom tak niepowtarzalnych ozdóbek.
M. Kowal-Paziewska
Dzieci z grup 5 i 6-latków (Pszczółki, Żabki i Biedronki) zaprezentowały młodszym kolegom piosenkę „Mój Miś” z elementami języka migowego.
M.Kowal-Paziewska
Grupa Motylków w ramach projektu Rosnę Śpiewająco zapoznała się z muzyką dalekich Chin.
Słuchanie muzyki , oglądanie chińskich znaków oraz kolorowanie chińskiego smoka .
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć .
16 listopada na całym świecie obchodzony jest
Międzynarodowy Dzień Tolerancji,
ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ
12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO,
który ma na celu
Celem naszego konkursu było:
Wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego "W krainie tolerancji"
Ogólnopolski konkurs plastyczny „W krainie tolerancji” został rozstrzygnięty!
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy przesłali swoje piękne prace.
Jury miało niezmiernie trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców.
Po burzliwych obradach wyłoniono następujących laureatów:
Komisja postanowiła również przyznać trzy wyróżnienia:
Jeszcze raz gratulujemy i pozdrawiamy wszystkich uczestników konkursu oraz ich wychowawczynie.
Nagrody, dyplomy oraz podziękowania wyślemy pocztą.
Małgorzata Kowal-Paziewska i Dorota Szulejko - koordynatorki konkursu.
M. Kowal-Paziewska
Zapraszamy do obejrzenia GALERII
W październiku bieżącego roku, w naszym przedszkolu, został ogłoszony wenątrzprzedszkolny, recytatorski konkurs patriotyczny: „Jestem Polką i Polakiem”, adresowany do przedszkolaków każdej grupy wiekowej.
Dnia 8 listopada z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy" odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski. Udział w konkursie wzięły wszystkie chętne dzieci (22 uczestników), które wyrecytowały przygotowany w domu wiersz o tematyce patriotycznej.
Jury w składzie: P. Katarzyna Misian-Szczypiór (Biblioteka w Maszewie), P. Tadeusz Koper (Urząd Gminy w Deszcznie) i P. Małgorzata Mikucka (dyrektor Przedszkola) dzielnie oceniało występy każdego z uczestników przyznając "słoneczka z uśmiechniętymi bużkami". Publiczność nagradzała brawami. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursie.
Była to taka nasza mała przedszkolna "lekcja" patriotyzmu, a dzieci (i rodzice) stanęli na wysokości zadania - ZA CO SREDECZNIE IM DZIEKUJEMY!!!
Koordynatorkami konkursu były nauczycielki: Małgorzata Kowal-Paziewska i Martyna Chojnacka.
M. Kowal-Paziewska
Zapraszamy do obejrzena filmu i Galerii
Nasze Przedszkole w tym roku przyłaczyło się do Ogólnopolskiej akcji "Szkoły do hymnu". W dniu 10.11. o godz. 11.11 na przedszkolnym holu wszystkie przedszkolaki oraz maluszki z Klubu ze swoimi Paniami oraz pani Dyrektor głośno i z powagą jak przystało na prawdziwych malych patriotów odśpiewały nasz hymn narodowy.
M. Kowal-Paziewska
Zapraszamy do obejrzenia nagrania oraz galerii Przedszkole - do hymnu!
Pani Monika Zięba - nauczyciel i mama naszej "Pszczółki" Martynki już dwukrotnie gościła w naszej grupie i przeniosła nas w magiczny Świat Kamishiba, czyli "papierowego teatrzyku" prowadząc innowacyjne zajęcia:
- Kolorowy potwór - bajka o emocjach (08.10)
- Legenda o śpiących rycerzach (09.11)
Najpierw dzieci dowiedziały się:
Ale co to właściwie jest kamishibai?
Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.
Zajęcia z kamishibai.
Ta forma pracy z obrazem i tekstem jest już intensywnie wykorzystywana przez wiele placówek edukacyjnych w Europie. Prowadzącemu warsztaty dla grup dzieci, kamishibai pozwala na wiele kreatywnych i edukacyjnych aktywności uzależnionych od wieku dzieci. Od samodzielnego tworzenia ilustracji, do opracowywania treści dowolnej bajki, opowiadania, bądź lektury.
Kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.
Kamishibai - to nowatorskie metody nauczania zachęcające do kreatywności.
Kamishibai - to podnoszenie skuteczności kształcenia poprzez twórcze działania.
Kamishibai - to promowanie czytelnictwa; wspieranie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i inicjatyw prowadzonych pod hasłem ''czytamy dzieciom".
M. Kowal-Paziewska
Zapraszamy do obejrzenia
09 listopada - Europejski Dzień Wynalazcy rozpoczęliśmy od zastanowienia się co to jest ten "wynalazek" - pomógł nam film edukacyjny Pana Nauczanki. Nasz przedszkolaki nie mogły się doczekać, kiedy będą mogły obejrzeć te dziwne "przedmioty" znajdujące się w naszym holu (Kącik Wynalazcy) - oglądały, dotykały i nazywały te "przedmioty". Były bardzo zaciekawione...do tego stopnia, że nasze "Pszczółeczki" same chciały zrobić własne wynalazki, więc przystąpiły do pracy...Efekty widać na zdjęciach i filmie, w którym dzieci prezentują swoje własne wynalazki. To był naprawdę ekscytujący i bardzo "naukowy" dzień, a wynalazki nadal cieszą nasze oczy w przedszkolnym holu...
(Zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Technikoludek" na listopad)
M. Kowal-Paziewska
Zapraszamy do obejrzenia galerii
Dzieci z grupy Motylki Przedszkola w Maszewie biorą udział w comiesięcznych zajęciach realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Umuzykalniania dla Przedszkoli „Rosnę Śpiewająco. Z muzyką przez świat”. W ubiegłych miesiącach odwiedziły Polskę i kraje z nią sąsiadujące . W tym miesiącu zwiedzamy Chiny poznajemy piosenki i zabawy muzyczno – ruchowe tematycznie nawiązujące do chińskiej kultury. Każdy miesiąc to ciekawa podróż i nowe doświadczenia . Czym zaskoczy nas kolejny miesiąc ? W jaką podróż nas zabierze ? Tego dowiemy się niebawem . A poniżej zapraszam do obejrzenia relacji z jednych naszych zajęć.
Nowa galeria Bierdronki Dzień Drzewa została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 22.10.2021 r. dzieci z grupy Żabek i Pszczółek rozpoczęły zabawy z jezykiem migowym piosenką na powitanie "Wszyscy są", którą zamigały naśladując nauczcyielkę. Wysłuchały krotkiego opwiadania o niesłyszącej dziewczynce dowiadując się, co to jest ten tejemniczy "język migowy", kto nim się może posługiwać. Rozwiązywały zagadki słuchowe, zastanawiały sie czym jest cisza, a czym hałas i jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczuce (zabawa z obrazkami). Dzieci pytały dlaczego niektórzy ludzie nie słyszą, albo słabo slyszą. Ćwiczyły i rozgrzewały swoje rączki, żeby mogły z ich wykorzystaniem "rozmawiać" w języku migowym. Poznały podstawowwe znaki migowe: na powitanie i pożegnanie i na zakończenie zamigaliśmy sobie wspólnie brawa, dziękując z wspaniałą zabawę.
M. Kowal-Paziewska